Granit, yerkürenin milyonlarca yıl süren jeolojik oluşum dönemlerinde oluşmuş doğal yapı malzemesidir. Bu değişik minerallerin birleşmesinin meydana getirdiği doku yapısı ve zengin renk çeşitliliğinin oluşturduğu estetik görünüm ve sağlamlık, granitin aranılan en sert yapı malzemesi olmasına neden olmuştur.

Eski çağlarda elde edilmesi ve işlenmesi çok zor şartlarda gerçekleştirilen granit, günümüzde ileri teknoloji ve gelişmiş üretim teknikleri ile işlenerek mimari projelerde istenilen boyut ve formlarda üretilerek doğal, sağlam, estetik ve prestijli bir yapı malzemesi olarak kullanım olanağına kavuşmuştur.

Granit uzun ömürlü ve sağlam bir yapı malzemesi olarak her türlü iç ve dış cephe kullanımlarına olanak tanımaktadır. Doğadaki en sert yapı malzemesi olması nedeniyle granit diğer yapay malzemelerde görülebilecek dezavantajları taşımaz.

Avantajlarına bakacak olursak; hijyeniktir, estetiktir, sert cisimlerin darbelerine dayanıklıdır, doku ve rengini hep muhafaza eder, ısıdan etkilenmez, yanmaz, düzenli bakım gerektirmez. Yapı içi iklimi muhafaza eder, yapıları dış etkenlerden korur.

DOĞAL GRANİT NERELERE UYGULANIR?

Denizlik, Kapı Eşiği, Süpürgelik, Mutfak ve Banyo Tezgahları, Merdiven Basamak ve Rıhtları, Asansör ve Kapı Söveleri, Dış Cephe Kaplamaları,

Zemin Kaplamaları, Bankolar, Kolon Kaplamaları, Peyzaj Objeleri

GRANİT TEZGAH MODELLERİ

DÖKÜM (MERMERİT) TEZGAH

Döküm tezgah, mermer tozu ve polyester ile hazırlanan karışımın kalıplara dökülerek reaksiyon sonucu istenilen şekilde katılaşması ile oluşan tezgah çeşidine denir. Genelde mutfak tezgahı, kuaför tezgahları, okul, lokanta, hastane, turistik tesisler, kurumlar, kooperatiflerde kullanılır. Döküm özel ebat ve şekillerde kolayca üretilebilir. Döküm tezgah üzerine dökülen asit, yağ, yoğurt suyu, kola, çay, limon suyu ve asitli temizleyiciler gibi dış etkenlerden etkilenmez. Sıvıları kesinlikle emmez, yüzeyinde gözeneksiz olduğundan leke oluşturmaz, kir, bakteri ve mikrop oluşumuna izin vermez. Döküm tezgah malzemesinin ana hammaddesi mermer tozu ve polyester olmasına rağmen, ayrıca içerisine eklenebilecek renk pastaları, ayırıcı ve jelkot gibi ek malzemelerle çeşitleri arttırılabilir. Döküm tezgah imal edilen mutfak tezgahları ve banyo lavabolarının arka tarafı kalın, ön dudağı ve evye kısmının tek parça oluşu sebebi ile sıvı sızdırması yapmadığı için ahşap mutfak ve banyo dolaplarının sıvıdan dolayı zarar görmesini, açılmasını ve şişmesini önler. Döküm tezgah yapıştırma ve ek yeri yoktur. Bundan dolayı zamanla arka süpürgeliğin, ön ile kenar dudaklarının oynaması, açılması ve evye kısmının tezgahtan ayrılıp aşağı düşmesi gibi bir problemlerle karşılaşılmaz. Kalıptan çıkarıldığında yüzeyi parlak ve pırıl pırıldır. Estetik ve şıktır. Cilalamaya gerek yoktur. Rengi yıllar geçse de solmaz ve parlaklığını kaybetmez. Mutfağınıza, banyo dolaplarınıza ve fayanslarınıza uygun, istenilen renk seçeneklerinde üretilebilir. Hatta müşterinin isteğine göre özel renk çalışması bile yapmak mümkündür. Granit (grapol) ve mermer (onix) görünümünde de üretilebilir. Ürünlerin imalatı esnasında, malzemenin havası alındığından dolayı, ürünlerde çatlama ve hava boşlukları olmaz. Polyester bazlı üretim olduğu için, kasılmadan dolayı kırılma yapmaz. Esneme payı daha fazladır. Bu yüzden çok sağlam ve dayanıklıdır. Döküm tezgah 220°c ısıya kadar (direk temaslar hariç) dayanıklı ürünlerdir. Yalnız ortalama 10 sene gider. Döküm tezgahın en belirgin zayıf noktası, keskin aletlerin çizebilirliğidir. Yapmanız gereken direk üzerinde bir şey kesilmemesidir.

Coante Tezgah nedir?Nerelerde kullanılır?

Coante tezgahlar, dünyadaki en sert minerallerden biri olan doğal kuvarstan üretilmektedir. Granite göre leke tutmayan, kolay kolay çizilmeyen ve yüksek kimyasal dirence sahip yapıları ile tezgah uygulamalarında alternatiflerine karşı büyük avantaja sahiptir. Coante’nin bir diğer avantajı gözeneksiz yapısı sayesinde üzerinde bakterilerin çoğalmasına izin vermeyen antibakteriyel özelliğe sahip olmasıdır. Kullanım kolaylığı ve sağlamlığının yanında coante tezgahlar tasarım harikası ve geniş renk seçenekleriyle evinize şıklık katar.