Barisol de denilen gergi tavanlar, bir tür polimerden imal edilen malzeme ile mimari tavan kaplaması bölümünde estetik ve modern bir manzara veren, hafif, düzgün yüzeyler oluşturan, yaratıcılığın da sınırlarını zorlayan ve gerilerek montajı oluşturulan bir tür tavan kaplamasıdır. Gergi tavan sistemlerinin başka tavan sistemlerinden (asma tavan, tavan kaplama malzemeleri vb.) en mühim farkı tavana yakın olarak uygulanmasıdır. Bağımsız tavan, yapının tavan döşemesi taşıyıcı strüktürü ile tavan kaplama strüktürünün birbirinden tam ayrıldığı sistemdir. Gergi tavan kaplama sistemi amacıyla sarfedilen polimer kaplama malzemesi özel ve hafif profillere taşıtılır, profiller ise duvarlara taşıtılmaktadır, bu sayede tavandan bağımsız olarak istenilen formlarda tavanlar elde edilebilir. Duvara ya da tavana monte edilen ve değişikliğe uğramayan bir tavan sağlanarak, aydınlatma elemanları, alarm sistemleri, havalandırma kanalları, vb. başka tesisat elemanlarını da taşıyabilir.

GERGİ TAVAN AVANTAJLARI

  • Estetiktir, her türlü forma, mekana ve yüzeye uygulanabilir.
  • Gergi tavan dekorları geniş alan aydınlatmalarına uygundur. Gizli aydınlatma, spot, fiber optik kullanımlarına uygundur.
  • Gergi tavan ev modelleri düzgün ve pürüzsüz bir yüzey elde edilebilir.
  • Gergi tavan fiyatları m2 toz tutmayan özelliği yardımıyla temizlenmeye gereksinim duymaz. Eğer leke oluşumu varsa nemli ve pamuklu bir bez yardımıyla kolayca temizlenir.
  • Gergi tavan görselleri hem yeni hem de yenileme projelerinde kullanılabilir.
  • Gergi tavan ile ilgili bilgi montajı çok kısa sürede tamamlanabilir.
  • Gergi tavan ile ilgili bilgi tadilat ve tamirat gerektiren hallerde kolayca sökülür ve yerine geri takılabilir.
  • Gergi tavan kaplama ısı ve ses yalıtımına katkı sağlar.
  • Gergi tavan örnekleri ağır tavan kaplamaların yerine kullanılması deprem yüklerini azaltmak yönünden yararlıdır.

GERGİ TAVAN NASIL YAPILIR?

Gergi tavanın montajında, özel olarak üretilmiş profiller kullanılmaktadır. İlk aşamada bu profiller duvarlara monte edilirler. Daha sonra elastik kaplama malzemesi ısıtılarak genleştirilir ve profillere takılır. Soğumaya bırakılan kaplama malzemesi eski yapısına geri döndüğünde ise gerilmiş ve istenilen biçimi almış olarak yerine yerleştirilmiş olur.

GERGİ TAVAN FİYATLARI

Gergi tavan fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak programın özelliğine göre farklılık göstermektedir.